میناب گلستان جنوب ایران

.....ميناب شهر عشق ..شهر وفا.. شهر دوستداري

آثارتاریخی و جاذبه های گردشگری


قلعه هزاره میناب

این قلعه به بی بی مینو نیزمعروف است . مردم بومی معتقدند در روزگاران گذشته دو خواهر به نام های بی بی مینو و بی بی نازنین این شهر را بنا کرده اند . درگذشته دو قلعه وجود داشته که یکی از آنها ویران شده است . این قلعه تا اواخر دوره قاجار مرکز حکومت محلی بوده و در اطراف آن ، خندقی وجود داشته است . درآن زمان همیشه سربازان مسلح درقلعه نگهبانی می دادند .

 

قلعه سیریک

قلعه سیریک در بخش سیریک واقع شده و به نام کلات میرحاجی نیز معروف است . این قلعه ، امیرنشین بوده و در قرن هشتم تا دهم هجری استفاده می شده ودرآن سکونت داشته اند .

 

قلعه کردر

قلعه کردریا کلات نادرشاهی درمیان نخلستان بزرگی در 13 کیلومتری جنوب میناب قرار دارد. این قلعه چندین برج دارد که در بدنه هر کدام از برج ها سوراخ هایی برای نشانه گیری و نظارت بر محیط اطراف وجود دارد .

 

قلعه شاداب

این قلعه در 68 کیلومتری جنوب غربی میناب و بر فراز صخره هایی بلند درروستای کنارجو قراردارد . از این قلعه سفال های رنگارنگی مربوط به قرون متاخر اسلامی به دست آمده  و به نظر می رسد از قرن نهم تا یازدهم هجری مورد استفاده بوده است .

 

قلعه گرازو

این بنای تاریخی در روستای گرازوئیه قرار داشته که هم اکنون به صورت مخروبه ای برجامانده است .

 

قلعه گوربند

قلعه گوربند در روستای گوربند حدود 30 کیلومتری میناب واقع شده و اکنون اطراف آن را اراضی و خانه های روستایی فرا گرفته است . این قلعه چهاربرج دیده بانی داشته که درحال حاضر تخریب شده است .

 

معبد عشاق روستای کروک

در مورد ساخت این بنا ، افسانه ای نقل می شود که حدود چهارصد سال پیش دو جوان از طوایف متخاصم به هم دل می بندند و با مخالفت شدید رو به رو می شوند . این واقعه به مرگ آنها ختم می شود . سپس دو عاشق نگون بخت را بر شتری سوار کرده و به سوی مقصد نامعلومی حرکت می دهند . شتر، جسد عشاق را در مکانی به زمین می گذارد که بعدها اقوام آن دو ، بنای یادبودی در آنجا می سازند . چون این منطقه آب نداشته ولی شتران زیادی داشته ، در ساخت بنا به جای آب ازشیر شتر استفاده کرده اند .

 

پنجشنبه بازار

یکی از مکانهای دیدنی که با فعالیت اقتصادی مردم به خصوص زنان درآمیخته ، پنجشنبه بازار میناب است . این بازار درمرکز شهر میناب قرار دارد . ازیک سو به بازار سرپوشیده میناب وازسوی دیگربه میدان اصلی شهر می رسد و محل عرضه صنایع دستی و تولیدات سنتی و خانگی است . در پنجشنبه بازار انواع حصیر، ظروف حصیری ،سفال ، لوازم دوخت لباس ، برقع ، ماهی وانواع مواد غذایی عرضه می شود .

 

جنگل های حرا وچندل خورآذینی

حرا درختی است آب شورزی که هنگام مد دریا تا گلوگاه درآب فرو می رود و به کمک خاصیت تصفیه ای پوسته اش ، آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کند . جنگل های حرا در بخش سیریک ، وسعتی حدود 500 هکتار دارد و وجه تمایز آن با سایر رویشگاه های ماندآبی سواحل جنوبی ایران ، وجود دوگونه گیاهی مانگرو ، یعنی حرا و چندل درکنار یکدیگر است. شرایط زیستی حاکم برجنگل های این منطقه موجب شده گونه های مختلف جانوران و گیاهان در آن حیات دهند ، پرندگان بسیاری در زمستان به این منطقه مهاجرت می کنند .

 

سد استقلال میناب

سد استقلال میناب روی رودخانه میناب در 2 کیلومتری شرق این شهر احداث شده است . رودخانه میناب یکی از پرآب ترین رودخانه های منطقه است که از دو رودخانه دیگر به نام های رودان وجغین تشکیل یافته است . سد استقلال ودریاچه آن فضای دیدنی مناسبی برای گردشگران است و آب آشامیدنی بندرعباس ، خمیر، قشم و آب مورد نیاز بسیاری از باغات کشاورزی منطقه میناب از آن تامین می شود .

 

باغات انبه

آب و هوای گرم ومرطوب ، وجود رودخانه ها ، دشت ها ، جلگه های آبرفتی ،و خاک حاصلخیز باعث شده کشاورزی در این منطقه رشد زیادی داشته باشد . مهمترین محصولات کشاورزی آن ، مرکبات ، خرما ، صیفی جات ، غلات ، پرتقال ، لیموترش ، گوجه فرنگی ، خیارسبز، هندوانه ، پیاز، بادمجان و... است .باغات انبه میناب معروف هستند . انبه میوه ای درشت و بیضی شکل است که طعم بسیار خوبی دارد . از میوه نارس آن که ترش مزه است ، در تهیه ترشی استفاده می کنند .

 

ساحل کوهستک

روستای نمونه گردشگری کوهستک در بخش بیابان واقع شده است . این بندر قدیمی ، سواحل شنی زیبایی دارد و یکی از مناطق گردشگر پذیر منطقه می باشد. ایجاد پناهگاه  صیادی و وجود شناورهای صیادی و تجاری ازمزیت های این منطقه می باشد .

 

سایرآثارتاریخی وجاذبه های گردشگری شهرستان میناب عبارتند از :

مساجد هفت خواهران ، بلوکی ، الله وردیخان ، سنگی ،آب انبارشیرین وفرهاد ، قنات آب شهر، حوض سنگی ، غارقدیمی اریکسون ، چشمه های گیو ، نودر، خانه های ایمانی ، پاکوهی ، بهادری ، پاسلار، بلوکی ، ترابی ، معلمی ، صیادی ، قسمی ، بلوچ ، جهانگیری ، حاجی عباس ، آستانه حضرت ابوالفضل ، شاه محمد، شاه مرعش ،زیارت شاه پریان ، شیخ شمس الدین ، حضرت سلیمان ، رقیه خاتون ، قدمگاه ائمه (ع) ،سرمست ، سنگکی ، شهرهای قدیمی درگ پایین ، جوزین ، گران ، محوطه های لنگرکیش، مهرغان ، احمدآباد ، کولباس ، دره گبری ، قلعه های گرو، آسمان ،کریان ، شهسوار، راونگ ،حاجی خادمی ، سرنی ، سراوان ،دزدان ،عرب های مسقطی ،حاجی  خان ، محتاج سربازان ،سنگی ، کلیبی ، قبرستان گرو،ماه خاتونی ، کوهستک ، کریان ،لنگ شهید ، مولوی و ...

 

صنایع دستی

سفال گری

ازمهم ترین صنایعی است که در روستاهای اطراف میناب از جمله بهمنی ، شهواروحکمی رواج دارد . مهم ترین محصل سفالی ، کوزه آبی به نام جهله است که به صورت گرد و کروی با کردنی استوانه ای شکل ساخته می شود و بنا به شکل و ترتیب آن نام های مختلفی دارد ، مانند جهله گردن غزالی ، جهله مورک و جهله بوکو . قلیان ، سرقلیان ، گشته سوز، انواع اسباب بازی های سفالی و انواع لیوان از دیگر اجناس سفالی هستند.

 

برقع

برقع یا نقاب پوششی است که هم به عنوان حجاب و هم محفوظ ماندن ازنور خورشید استفاده می شود. یراساس رنگ آن می توان تشخیص داد فردی که از آن استفاده می کند ،ازدواج کرده یا نه ویا حتی شوهرخود را ازدست داده اند ، مثلا دختران ازبرقع هایی نارنجی یا زرد ، خانم های جوان متاهل و تازه عروسان از رنگهای قرمز همراه با نارنجی ، خانم های مسن و متاهل از رنگ های دورقاب مشکی و خانم های پیر از برقع های مشکی استفاده می کنند .

 

گلابتون دوزی

دوخت طرح های زیبا و منقش درپارچه با نوارهایی طلایی ، گلابتون نام دارد که در تزئین لباس محلی زنان به کار می رود .

 

خوس دوزی

در این هنر، لباس های محلی را با نوارهای نقره ای رنگ ( خوس ) که ازلابه لای پارچه توری گذرانده اند ، تزئین می کنند .

 

سوزن دوزی

سوزن دوزی یکی از هنرهای مختص این منطقه است که برای تزئین لباس و وسایل دیگر استفاده می شود .

 

حصیربافی

حصیربافی رایج ترین صنایع دستی میناب است . وجود نخلستان ها و درختان خرمای فراوان فرصت رافراهم آورده تا با شاخ و برگ آن ، گونه های مختلف حصیربافته شود .

 

مهم ترین محصولات حصیربافی میناب عبارتنداز :

سوند : حصیری زمخت وخشن است که برای ساخت و برپایی کپر و سقف ساختمان استفاده می شود .

 

پری : ازنظرزبری وزمختی بافت شبیه سوند است واز آن برای یسته بندی خرما استفاده

 می کنند .

 

تک : نوعی زیر اندازنرم وظریفی است که ازالیاف و برگ های باریک ونرم درخت خرما بافته می شود.

 

کنتله : ظرفی گرد ومدور، با درپوش مخصوص برای نگهداری غلات وحبوبات است .

 

گفه : نوعی ظرف است که معمولا برای میوه وخرما استفاده می شود . آن را دررنگ ها وطرح های مختلف می سازند .

 

سپ : سپ شبیه به سینی دایره شکل است که اطراف آن را قابی محکم دربرگرفته واندازه ها ورنگ های مختلفی دارد.

ازدیگرصنایع حصیری می توان به بادبزن ، جاروپیشی ،کندوک هارتی که نوعی ظرف نگهداری آرد است ، کندوک نونی ، هاردکیزکه نوعی الک وغربال است ، کرسی بلی ،دهوک ، کتل ،سرجهله ،مچک و ... اشاره کرد .

 

غذاهای محلی

پودینه ، قلیه ماهی ،قلیه میگو ،هواری ، کپاتی ،بریجی ، ماهی کباب

 

بازیهای محلی

دارتوپا ،درا ، رمازا ، یک قل دوقل ، دارکلکا ، آزادا ، کامپوث ، انتلا ، کفلیتا ، تیلما

 

مزیت های اقتصادی

وجود باغات وارضی حاصلخیز کشاورزی ، یکی ازمهم ترین مزیت های اقتصادی میناب است . از سویی ساحلی بودن بخش هایی ازشهرستان واراضی مستعد پرورش آبزیان ( میگو ) وایجاد سایت های پرورش میگو درمنطقه تیاب ، فلاحی ، سیریک و...

بندرگاه های صیادی تولید آبزیان درکنارتردد تجاروبازرگانان منطقه به کشورهای حاشیه خلیج فارس وصادرات و واردات کالا از طریق بازارچه های مرزی وشرکت های تعاونی مرزنشینان و کارخانه تولید آبلیمو و... ازدیگرمزیت های اقتصادی این منطقه هستند .

 

اماکن اقامتی

هتل صدف – میناب دو راهی سد میناب 2227080- 2225999 – 0765

مهمانسرای جهانگردی – میناب ، بلوارشهیدموسوی ، جنب شهرداری 3622222 – 0765

 

خدمات مسافرتی وحهانگردی

گشت میناب – میناب ، بلوارامام خمینی 2228320 – 2228310- 07654

آنامیس – میناب ، میدان استقلال ، بلوارساحلی 5- 2223104 – 0765

بهشت جنوب – بلوارامام خمینی ، روبه روی استخر شهید امینی 2226886 – 0765

ساحل دریای سیریک – سیریک ، بلوارامام خمینی 3623128 – 0766

سیرجهان میشی پرواز – سیریک ، بازارچه میشی 2226169 – 0765

 

بوستان ها

بوستان ملت – میناب ، بلوارامام خمینی

بوستان سجادیه – میناب ، محله خلیفی

بوستان کوهستان – بام میناب ، پا کوه

ساحل ماسه ای سیریک – سیریک ، بلوارمعلم ، به سمت ساحل

 

 


[ ۹۰/۰۴/۲۴ ] [ 13:26 ] [ مرتضی رحیمی شهواری ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه